mreže
MLADI UMJETNICI & MLADA PUBLIKA
Istraživanje novih oblika umjetničke razmjene i stvaranja u kazalištu
Od 2022. do 2027. godine, projekt EXIT THE ROOM – financiran iz programa EU-a ERASMUS+, podržavati će međusobnu europsku razmjenu među mladima zainteresiranim za umjetnost. Cilj projekta je sljedeću generaciju mladih umjetnika i umjetnica potaknuti na kreiranje vlastitih programa te ohrabriti razvoj novih umjetničkih diskursa i oblika posredovanja u umjetnosti. Na taj se način do 2027. godine u europskom kazalištu mladih planira stvoriti mreža Next Generation Projects.
Program uključuje rezidencije MLADIH UMJETNIKA I UMJETNICA te prezentacije njihovih radova na partnerskim festivalima kao i stručne rasprave i umrežavanje. Razvijat će se novi oblici dijaloga, promišljanja i susreta mladih vezano uz izvedbene umjetničke formate. Fokus je na jačanju postojećih aktivnosti umrežavanja novih umjetnika i umjetnica s afirmiranim umjetnicima i umjetnicama kroz radionice, razgovore i javne rasprave.
- Koje su teme i umjetnički oblici mreže „NEXT GENERATION“ te koje su metode i platforme potrebne mladim perspektivnim umjetnicima i umjetnicama za razvoj vlastite prakse?
- Kako djecu i tinejdžere, odnosno ciljanu publiku predstava za mladu publiku, interaktivnim putem uključiti u festival?
- Koji su načini povezivanja kazališta s okolinom?
- Kako umjetnici i umjetnice komuniciraju s gradovima u kojima stvaraju?
- Kako bi mogla izgledati stručna teorijska rasprava kulturnih teoretičara i teoretičarki o kazalištu za djecu i mlade?
Na kraju svakog projekta, sudionici i sudionice mreže „NEXT GENERATION“ prenose svoja saznanja i iskustvo sljedećoj projektnoj grupi, a projektni ciklus može ponovno započeti s novom generacijom svake godine.
Mreža
Agora Theater (St. Vith, Belgija)
Bravo! Festival (Region Helsinki, Finska)
jugendtheaterwerkstatt spandau (Berlin, Njemačka)
Junges.Theaterbremen (Bremen, Njemačka)
Kliker Festival (Varaždin, Hrvatska)
spleen*graz (Graz, Austrija)
Starke Stücke (Frankfurt & Rhein-Main-Region, Njemačka)
Theater am Ortweinplatz (Graz, Austrija)
Westwind Festival (NRW, Njemačka)
KLIKER je prva hrvatska platforma koja potiče razvoj plesa za mladu publiku na području cijele Hrvatske. Pokrenut je u rujnu 2013. godine na inicijativu plesne umjetnice Sanje Tropp Frühwald i umjetničke organizacije VRUM, a okupio je sljedeće hrvatske plesne i kazališne organizacije: Plesni centar TALA [Zagreb], Prostor Plus [Rijeka], IKS Festival [Split], Kotar Teatar [Delnice], Mediteranski plesni centar / Zagrebački plesni ansambl [Svetvinčenat / Zagreb], Plesna radionica Ilijane Lončar [Požega], Assitej Hrvatska [hrvatska mreža profesionalnih i profesionalno vođenih kazališta za djecu i mlade], a nedavno je otvoren i dijalog s Kazališnim Epicentrom.
U okviru ovog sveobuhvatnog i dugoročnog projekta istražuju se novi načini produkcije u kojima mlada publika dobiva priliku aktivnog sudjelovanja u stvaranju scenske umjetnosti i umjetničkim procesima, pronalaze se aktualni pristupi plesu te se podržava održivi razvoj publike kroz suradnju s profesionalnim umjetnicima, stručnjacima i pedagozima, formirajući adekvatne strukture i metode normiranja evaluacijskih procesa kreiranja i biranja umjetničkih sadržaja za mladu publiku.
The Young Dance Network u svom djelovanju stremi stvoriti prostor za dugotrajno umrežavanje i razvoj koje će s vremenom pružiti koreografima/koreografkinjama, plesačima/plesačicama i dramaturzima/dramaturginjama snažnu platformu iz koje će moći raditi, razvijati i poticati razvoj polja suvremenog plesa za mladu publiku. Razvijat će snažne veze između umjetnika, regrutirati nove zainteresirane subjekte, pronalaziti zajedničke točke interesa preko istraživanja, nove inspiracije i moguće suradničke projekte i razmjene.
Cilj mreže je osnažiti medote za razmjenu kompetencija vezanih za ples za mladu publiku. Umjetnost plesa prenosi se s osobe na osobu. Preko procesa učenja jedni od drugih, svaka osoba usvaja iskustvo koje im omogućuje razvoj specifičnih vještina i sposobnosti. Kako bi se moglo nastaviti učenje i izmjenjivanje iskustava potrebna su okruženja u kojima bi se mogle prezentirati prakse i ideje.
http://www.assitej-international.org/en/2016/08/the-young-dance-network/
Generator je međuregionalna suradnička platforma namijenjena razvoju suvremenih izvedbenih i plesnih praksi za mladu publiku. Djelovanje platforme usmjereno je na međukulturalnu suradnju, razmjenu i diseminaciju inovativnih te interaktivnih umjetničkih formi, kritičko preispitivanje i vrednovanje te teorijsko promišljanje umjetničkih sadržaja, edukaciju i mapiranje stanja u široj regiji. Partnerske organizacije u platformi svojim su višegodišnjim djelovanjem za mladu publiku osigurali znanja, vještine i kompetencije za razvoj cjelogodišnjeg plana aktivnosti koji uključuje nekoliko glavnih programskih linija: Moving labs, Try out umjetničke rezidencije, Edukacija, Razmjena programa i Dokumentiranje. Navedene programske linije predstavljaju cjeloviti pristup razvoju mlade publike koji uključuje ne samo neposrednu suradnju s njima, već i ostale faktore koji utječu na njihov kulturno-umjetnički razvoj (odgojno-obrazovne institucije, sudionici umjetničke scene, roditelji i slično).
Dvadesetak mladih ljudi iz Slovenije, Hrvatske, Italije, Nizozemske i Francuske boravilo je protekli tjedan u Varaždinu u sklopu Eramsus+ projekta „4M Storytelling“ koji provodi Udruga mladih V.U.K.
Riječ je o dvogodišnjem projektu u sklopu kojeg Udruga mladih V.U.K. uz pomoć sedam partnerskih organizacija VRUM (Beč), Hajde.fr (Lyon), TDM2000 (Cagliari), Illumniscate (Amsterdam), Legebitra (Ljubljana), Izvan fokusa (Zagreb) i Rom.hr (Zagreb) razvija inovaciju za korištenje storytellinga, odnosno pripovijedanja priča u kreativnom izražavanju, umrežavanju, društveno-socijalnom uključivanju i snažnijem pozicioniranju mladih u političkim i društvenim procesima, koristeći različite forme umjetničkog izražavanja i uključujući međunarodne partnere.
– Storytelling je vještina i tehnika pričanja priča s ciljem što jačeg povezivanja s publikom. Svaka obitelj, zajednica ili kultura imaju svoje priče, a pripovjedači priča koriste različite umjetničke elemente kako bi impresionirali svoju publiku i zadržali pažnju publike. Pripovjedači priča su svi – od bake i djedova, do učiteljica, umjetnika i tvrtki koje koriste storytelling u brandingu, marketingu ili komunikaciji – napominju iz Udruge mladih V.U.K.
Krajnji rezultat projekta bit će inovativna i interaktivna metoda s 4 modula s audio-vizualnim sadržajem i uputama koje će u svom radu moći koristiti kreativni i kulturni sektor, youth workeri i mladi lideri, organizacije mladih i za mlade, ali i svi zainteresirani. Metoda „4M Storytelling“ bit će besplatna i dostupna u fizičkom i digitalnom obliku na hrvatskom, slovenskom, talijanskom, francuskom, nizozemskom i romskom jeziku. Rezultati projekta bit će predstavljeni u Varaždinu u sklopu storytelling festivala. Vrijednost Erasmus+ projekta „4M Storytelling“ je 177.171 euro koji je osigurala Agencija za mobilnost i programe EU.
– Storytelling smo iskoristili i u predstavljanju našeg grada gostima i to kroz priče o bogatoj povijesti, kulturnim znamenitostima, tradiciji, lokalnim specijalitetima, ali i mogućnostima koje mladi u Varaždinu imaju u sklopu Studentskog centra Varaždin i P4 – centra za mlade i nezavisnu kulturu – zaključuju iz Udruge mladih V.U.K.