Loading...

o-nama_ilustracija
ONAMA

o nama

Umjetnička organizacija VRUM je međunarodni kolektiv umjetnika različitih nacionalnosti i iz različitih umjetničkih područja, u kojem je središnja točka Sanja Frühwald u ulozi umjetničke ravnateljice kolektiva. Svi članovi kolektiva rade na razvoju plesa i kazališta za mladu publiku već dugi niz godina. U centru umjetničkog rada kolektiva je tijelo: višedimenzionalno tijelo, vokalizacija tijela, kretanje i promišljanje tijela, tijelo kao okvir za dijalog…

Unatoč tome što je suvremeni ples fokus VRUMa, kolektiv aktivno radi na povezivanju suvremenog plesa i kazališta, vizualnih umjetnosti, glazbe i novih medija. VRUM traži novi jezik i nove načine izražavanja tijekom razvijanja svake produkcije. Zbog suradnje s umjetnicima iz različitih područja u zadnjih nekoliko godina iz VRUMa su proizašle plesne izvedbe, kazališne predstave, opere, koncerti i interaktivne instalacije.

Rad VRUMa iznad svega karakteriziraju humor, osjetljivost, beskompromisna iskrenost,  joie de vivre, nekonvencionalna mješavina različitih tehnika i snažna volja za poticanje promišljanja. VRUM radi inovativno, interaktivno i inkluzivno.

 

Posljednjih godina, VRUM je stavio poseban naglasak na međugeneracijsku suradnju kako bi stvorili odvažne produkcije bez dobnih ograničenja, ali s jasnim i suptilnim političkim porukama koje rezoniraju s različitom publikom u lokalnim zajednicama.

 

Kroz razne radionice, razgovore s publikom, razmjenu znanja s drugim profesionalcima i edukatorima, radimo na uključivanju publike u proces. VRUM aktivno radi na razvoju publike i brine se o njoj na način da stvara mogućnosti za kvalitetan dijalog s publikom i zajednicom u kojoj živi i djeluje.

 

Razvojne strategije VRUMa za ciljanu publiku osmišljene su na način da motiviraju mlade ljude, kao i odrasle, na promišljanje, kritičko razmišljanje i aktivno sudjelovanje. Naši su radovi često strukturirani kao interaktivne izvedbe u kojima publika aktivno sudjeluje na pozornici - za primjer imamo iznimno uspješnu produkciju Baja Buf, koja je slavila 500. izvedbu 2018. godine i The Milky Way - novu VRUMovu produkciju za najmlađu publiku premijerno izvedenu 2020. godine, Muzej plesa u kojem su i publika i izvođači istovremeno na pozornici, Od muhe do slona s popratnim formatom zagrijavanja publike i rođendanske zabave na kraju predstava Tiger Lillies i Lover’s Disco(urse).

 

Kroz kombinaciju dviju sestrinskih organizacija - umjetničke organizacije VRUM u Hrvatskoj i organizacije VRUM Performing Arts Collective u Austriji, osnovanih 2007. godine u Zagrebu i 2016. u Beču, postoji mogućnost za suradnju s većim brojem umjetnika iz Hrvatske i Austrije, što uvelike obogaćuje rad VRUMa i strukturne podrške na međunarodnom nivou.

 

VRUM Hrvatska, kao organizator festivala plesa, igre i pokreta za mladu publiku (KLIKER festival) i inicijator i koordinator KLIKER platforme - prve hrvatske mreže posvećene razvoju suvremenog plesa za mladu publiku (www.klikerplatform.com), nudi mogućnost koprodukcije i platformu za razmjenu produkcija, gostujućih izvedbi, rezidencija, istraživačkih projekata, proslava, izložbi i edukativnih programa za djecu, amatere i profesionalce s posebnim interesom za mladu publiku.

 

VRUM radi na povećanju vidljivosti i prisutnosti suvremenog plesa i suvremenog kazališta, podržava i obrazuje publiku i profesionalce kroz umjetnička predavanja, serije radionica, umrežavanje i suradnju s institucijama i umjetnicima. VRUM je svjestan uloge umjetnosti i kulture u razvoju svake zajednice te nastoji zauzeti stav i igrati aktivnu ulogu u tim transformativnim procesima.

 

Iz tog razloga posebnu pažnju dajemo umrežavanju i raznim razvojnim projektima kojima pripadamo i koje smo započeli. Radimo na razvoju plesne scene za mladu publiku i na stvaranju novih i boljih (i zanimljivijih) uvjeta za rad, stvaranje i ideje.

 

Na regionalnom nivou, igramo važnu ulogu u platformi GENERATOR, koja uključuje partnerske organizacije iz 5 različitih zemalja (Austrija, Italija, Njemačka, Slovenija, Hrvatska) i nekoliko programa koji se razvijaju u sklopu ove regionalne mreže (Priručnik i vježbenica za kazalište i ples, Teen Generator, Moving Labs, umjetničke rezidencije, Pitching Hubs …) i YOUNG DANCE NETWORK - globalna mreža unutar organizacije Assitej International, čiji deseteročlani odbor i radnu grupu čine pojedinci s četiri kontinenta, a Sanja Frühwald je jedna od njih.

 

Razne nagrade koje je VRUM osvojio u proteklih nekoliko godine potvrđuju uspješnost kolektiva. VRUM je od osnutka do danas razvio više od dvadeset vlastitih produkcija, s gostovanjima u više od 15 zemalja u Europi i svijetu, uz potporu brojnih europskih organizacija, produkcijskih kuća, veleposlanstava i kulturnih institucija. Svi članovi umjetničke organizacije VRUM čvrsto vjeruju da njihov rad u području plesa za mladu publiku potiče gledatelje na aktivno razmišljanje i ostavlja dugotrajni dojam.

 

Kroz VRUMove interaktivne plesne projekte, djeca i tinejdžeri iz svih društvenih skupina imaju priliku za kritičko odnošenje prema društvu i svijetu u kojem živimo, što postaje sve važnije za nadolazeće generacije i vidljivo je kroz globalno prisutni rani ekološki aktivizam. U vremenu kad su populizam i distribucija lažnih informacija u porastu, iznimno je važno razgovarati s djecom i omogućiti im različite medije izražavanja putem uključivanja u umjetničke procese.

 

Inspirirani brojnom djecom koja brinu o svojoj i našoj budućnost, željeli bismo (ponovo) promisliti kako živimo i radimo, koju ulogu igramo u društvu i kako bismo mogli doprinijeti pozitivnoj društvenoj promjeni.

 

Kraljica Viktorija je divno sročila: ‘’Beware of artists. They mix with all classes of society and are therefore the most dangerous.’’

Ples zadire gdje jezik ne može i nudi nam tjelesno iskustvo.

Ples nam pruža novi pogled na svijet.

PRIJATELJI

kolektiv

Alek Kawka


fotografija


Rođena je 1980. u Düsseldorfu. Alex Kawka poljska je fotografkinja. Završila je tečaj umjetničke fotografije na fotoK u Beču, a nakon toga studirala je umjetnost i fotografiju kod Matthiasa Herrmanna na Akademiji likovnih umjetnosti u Beču, gdje je diplomirala kod Martina Guttmanna. U svom radu, umjetnica dosljedno istražuje prostornu ekspanziju fotografije. Spektar se kreće od svjetlosnih kutija do višeslojnih diorama i ispitivanja kvalitete materijala fotografske ilustracije. Tijekom fotografiranja iskorištava cijeli spektar i analogne i digitalne slike. Njezin omiljeni medij je prije svega fotografija velikog formata. Živi s obitelji u Beču.

Cornelius Edlefsen


dramaturg


Rođen 1985. godine u Villingen-Schwenningenu, studirao kazalište, film i medije u Beču. Tijekom studija radio je u nekoliko produkcija grupe TheaterFOXFIRE kao asistent, glumac, voditelj produkcije i dramaturg i tako stekao početno iskustvo koje će ga oblikovati za njegovu daljnju profesionalnu karijeru. Od 2012. do 2014. bio je stalno zaposlen kao pomoćnik redatelja u kazalištu Theater Münster, gdje je režirao monolog Nicka Hornbyja, NIPPLEJESUS. U 2015. i 2016. radio je kao asistent u državnom kazalištu Baden u Karlsruheu, gdje je postavio nekoliko scenskih čitanja i surađivao s redateljima poput Benjamina Lazara, Stefana Ottenija i Hans-Wernera Kroesingera (Stolpersteine Staatstheatre, pozvan u Theatretreffen Berlin 2016.).
Cornelius Edlefsen je od 2016. do 2019. godine bio zaposlen kao pomoćnik redatelja u Burgtheatru u Beču, gdje je radio s redateljima poput Antù Romera Nunesa, Alvisa Hermanisa, Bastiana Krafta i Andree Breth. U tom razdoblju je zajedno s kolegicom Annom Stiepani predstavio film Der letzte Vorhang. U studenom 2018. njegova je produkcija Tropfen auf heiße Steine, izvorno od Rainera Wernera Fassbindera, premijerno izvedena u predvorju Burgtheatra. Cornelius Edlefsen sada radi kao slobodni redatelj i dramaturg.

Damir Šimunović


skladatelj


Damir Šimunović rođen je 1974. u Karlovcu.
Prvu glazbu za kazalište napisao je 1998. za karlovačko Gradsko kazalište Zorin dom.
Nakon preseljenja u Zagreb nastavio se baviti skladanjem glazbe za kazalište te je surađivao s većinom profesionalnih kazališnih i suvremenih plesnih društava.
Njegova je glazba osvojila više nagrada.
Damir Šimunović sastavni je dio umjetničke organizacije VRUM.

Gat Goodovitch


izvođačica


Gat je plesačica, izvođačica i učiteljica. Živi u Beču.
Rođena u SAD-u i odrasla u Tel-Avivu, Gat je profesionalnu plesnu karijeru započela u dobi od 13 godina. Od 2010. do 2014. godine studirala je suvremeni ples na SEAD-u (Salzburg Experimental Academy of Dance). U listopadu 2017. premijerno je izvedena prva produkcija od Gat za mladu publiku – Hüpfen, u bečkom kazalištu Dschungel Wien.

Dina Marijanović


dizajn svjetla


Rođena 1985. u Osijeku, Hrvatska.
Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu studirala je sociologiju, španjolski jezik i književnost. Od 2013. godine radi kao dizajner svjetla na koncertima, audio-vizualnim događajima i glazbenim festivalima na hrvatskoj slobodnoj sceni (Club Attack!, Autonomni kulturni centar) Klub Močvara, Festival SuperUho, Modem Festival, Seasplash itd.) Od 2016. godine studira dizajn svjetla na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu i
također radi kao slobodni dizajner svjetla za razne organizacije na neovisnoj sceni (Umjetnička organizacija VRUM, Platforma.hr, Faki Festival…) i kulturna mjesta (ADU, MUZA)
Dina Marijanović radi kao tehničar svjetla u poznatom zagrebačkom kazalištu “ZeKaeM”.

Imre Lichtenberger Bozoki


skladatelj/glazbenik


Imre Lichtenberger Bozoki rođen je 4. prosinca 1979. u Novom Sadu u Srbiji. Od 1999. do 2003. goine studirao je na Sveučilištu za glazbu i scenske umjetnosti u Grazu, gdje je specijalizirao jazz trubu. Od 1999. do 2004. Godine bio je trubač u orkestru Sandy Lopicic. Kao scenski glazbenik radi u Schauspielhaus u Grazu i Volkstheatru u Beču. Odgovoran je za skladbe i glazbenu redakciju za uniTcontner (Graz), Forum Stadtpark Graz, Volkstheater Beč, Kretakör Szinhaz (Budimpešta), Schauspielhaus Düsseldorf, Theatre im Bahnhof (Graz), Shakespeare Festival Rosenburg, KosmosTheatre, Landestheatre St. Pölten, Mozarteum Salzburg i Burgtheater u Beču. Imre Lichtenberger Bozoki živi s obitelji u Beču.

Martin Nussbaum


video


Rođen je 1973. u Mödlingu. Radi u polju tenzija između audio-vizualnih oblika umjetnosti.Odnos slike i zvuka, u različitim nijansiranim stupnjevima fuzije, čini središnji spoj kreacije i stoga je sveprisutan u različitim projektima. Zajedno s bratom Jürgenom, 1996. godine pokrenuo je audiovizualni projekt UKO, s nizom izdanja, remikseva i performansa, koji su izvođeni na raznim događajima – Schauspielhaus Wien, Impulstanz Festival, brut Wien, Donaufestival, Jazzfest Wien, mixmove Pariz. Radio je na brojnim filmskim projektima i dokumentarnim filmovima za umjetnike raznih žanrova.

Melika Ramic


produkcija


Rođena 1984. godine, radila je kao pomoćnica redatelja od Astrid Griesbach u Theatre des Lachens u Berlinu, Stephana Rabla u DSCHUNGEL WIEN, Peteru i Annette Raffalt u Junge BURG – Burgtheater u Beču – tijekom studija kazališta, filma i medijskih studija, kao i u organizacijskom timu SCHÄXPIR festivala. U sezoni 2011/12. i 2012/13. radila je kao kazališna učiteljica u Schauspielhausu u Düsseldorfu. Nakon povratka u Beč, radila je kao kazališna učiteljica za Wiener Festwochen i Burgtheater Beč u 2014. i 2015. Godini. Radi i kao nezavisna redateljica, a njezine su produkcije prikazane na nacionalnim (spleen Graz, SCHÄXPIR Linz) i međunarodnim festivalima u Velikoj Britaniji, Malti, Švicarskoj, Luksemburgu.

Moritz Wallmüller


video/glazba


rođen je u Grazu 1979. Svoje školske dane proveo je u Grazu, uz predavanja klasične gitare na konzervatoriju, privatne satove gitare i pjevanja, te kao član nekoliko bendova u kojima je pjevao i pisao tekstove. S Intonation Recordings/Virgin u Beču, 1999. godine potpisuje ugovor o snimanju glazbe. Nakon toga je proveo nekoliko godina u svijetu pop glazbe, kao pjevač i tekstopisac, s produljenim studijskim boravcima i koncertima u GSA. Od 2004. godine, pored različitih projekata u bendovima, istraživanja zvuka na području elektroničke glazbe i povremenih video i foto radova, prvenstveno se posvetio dizajnu kazališnih zvučnih zapisa. Radio je u Burgtheatru u Beču, Volkstheatru u Beču, kazalištu Maxim Gorki u Berlinu, s Kretakörrom u Budimpešti, u Staatstheateru u Mainzu, u Theatre im Bahnhof u Grazu, Werk X, TAG Theatre Wien…

Zdravka Ivandija Kirigin


kostimografkinja i scenografkinja


Zdravka Ivandija Kirigin rođena je u Zagrebu 1981. godine.
Diplomirala je na Hrvatskoj akademiji umjetnosti, od 2003. radi kao kostimograf, a od 2009. i kao scenograf. Svoj rad s raznim plesnim i kazališnim redateljima prikazivala je u mnogim kazališnim i plesnim institucijama i festivalima u zemlji i inozemstvu. Kao aktivna članica hrvatske umjetničke scene, imala je nekoliko grupnih i samostalnih izložbi od 2004. godine do danas.
Od 2010. radi na vlastitom projektu povezanom s umjetnošću i modom pod imenom Elektrovintage. Zdravka Ivandija Kirigin članica je Hrvatskog društva likovnih umjetnika i Udruženja hrvatskih samostalnih umjetnika i sastavni je dio umjetničke organizacije VRUM.

gosti

Adriana Cubides // Performer // Tiger Lilies
Agne Ramanuskaite // Performer // Premiere
Ana Mrak // Performer // Baja Buf / No Logo Opera(tion) / Minimi / Duck, Death and the Tulip
Ana Vnučec // Performer // Large
Andrea Hršak // Performer // Muzej plesa
Andreja Jandrić // Performer // the killer in me is the killer in you my love
Andrius Matusevicius // tech // Premiere
Arijana Pospišil // Performer // Minimi
Asher O’Gorman // Performer / author // Baja Buf
Barbara Kanc // Co-creator / Performer // Doodledee, it´s me
Bartholomäus Honik // Video artist // Bones
Bojan Gagić // technical director / light // Bones
Bosiljka Vujović- Mažuran // Performer // Large
Branko Banković // Performer / producer // Large
Brigita Urbietyte // Performer // Premiere
Bruno Isaković // Performer // Large / No Logo Opera(tion)
Bruno Kontrec // Performer // / the killer in me is the killer in you my love
Caroline Böttcher // Graphic design // Bones
Christiane Peschek // photography // Something to do with death
Dado Ćosić // Performer // Baja Buf
Danko Stjepanović // photography // Large
Darko Gorenak // photography // Tainted
David Mihoci // photography // Vanishing Acts 1&2 / Vanishing Acts 3&4 / Bones
Davor Dokleja // producer // the killer in me is the killer in you my love
Davor Konjikušić // video / photography // the killer in me is the killer in you my love / Von der Mücke zum Eelefanten
Dimitrij Matvejev // photography // Premiere
Dina Ekštajn // Performer // Large / Duck, Death And The Tulip
Dinko Uglešić // graphic design // Vanishing Acts 1&2 / Vanishing Acts 3&4
Dovile Dzervute // graphic design, photography // Premiere
Dragan Đokić // video // No Logo Opera(tion)
Emma Wiederhold // Performer // Tiger Lilies
Evaldas Taujanskis // Performer // Premiere
Fabian Lettow // author / director // No Logo Opera(tion)
Florian Lauss // Performer / singer // No Logo Opera(tion)
Franz Rogowski // Performer // Almost
Franzi Kreis // Photo // Tiger Lilies
Georg „ Guru“ Hübner // Musician and Composer // Sons
Giordana Pascucci // Performer // Tiger Lilies / Baja Buf
Goran Škofić // Video artist // Bones
Gytis Ivanauskas // author // Premiere
Hannes Röbisch // Light Design // Lauter Haufen / Tanz Museum
Harald Gaukel // Graphic design // Something to do with death
Hrvoje Jelinčić // music / Performer / Svijet igara
Ieva Simukauskiene // Performer // Premiere
Igor Dobričić // dramaturg // Large
Igor Petrovski // light / photography // Vanishing Acts 1&2
Ina Sladić // Performer / assistent // No Logo Opera(tion)
Ivan Blagajčević // Performer // Tainted
Ivan Grčić // Performer // Baja Buf
Ivan Lučišić Liik // visuals & multimedia / Performer // Svijet igara
Ivan Mijačević // Performer // Almost // sound // Something to do with death
Jagoda Kralj Novak // Performer // the killer in me is the killer in you my love
Janko Oven // Light Design // Doodledee, it´s me
Jasmin Steffl // Assistant director // Tiger Lilies
Jasmina Bojić // musician // No Logo Opera(tion)
Jelena Gabrić // marketing / producer
Jouzas Statkevicius // costume // Premiere
Jule Flierl // Performer // Almost // Performer / director // Bones
Karolina Horvat // Performer // the killer in me is the killer in you my love
Katarina Kutnar // musician // No Logo Opera(tion)
Katharina Müller // Costume // Bones
Katja Kähkönen // author / director /set and costume // Doodledee, it´s me
Katja Povše // author / set and costume // Doodledee, it´s me
Katja Somrak // Producer // Doodledee, it´s me
Kerstin Pohle // Performer / singer // No Logo Opera(tion)
Koraljka Begović // Performer / producer// Muzej plesa
Kristina Mrčela // musician // No Logo Opera(tion)
Lada Petrovski Ternovšek // Performer // Almost
Larisa Navojec // director / Performer / Svijet igara
Leo Vukelić // video / stage // Minimi
Maja Katić // Dramatization // Duck, Death And The Tulip
Maja Patafta // graphic design / stage // No Logo Opera(tion) // Minimi
Maja Puhovski // public relations
Maria Farcher // Performer // Tiger Lilies
Maria Teresa Tanzarella // Performer // Von der Mücke zum Elefanten
Marija Krpan // Performer // the killer in me is the killer in you my love
Marino Frankola // light // Minimi / the killer in me is the killer in you my love / Von der Mücke zum Elefanten / Duck, Death and the Tulip
Mario Kovač // dramaturg // Minimi / the killer in me is the killer in you my love
Marta Klepo // producer
Martina Nevistić // Performer // Almost
Martina Tomić // Performer // Large
Matej Povše // Photo // Doodledee, it´s me
Mateja Ocepek // author / set and costume // Doodledee, it´s me
Matija Kezele // Performer // the killer in me is the killer in you my love
Matija Šantić // stage // Large
Mia Horvat // public relations
Milan Kovačević // light // Large / Vanishing Acts 3&4
Milena Leeb // Performer // Tiger Lilies
Mirjam Klebel // Performer // Tainted / Von der Mücke zum Elefanten
Mirjam Schmuck // director // No Logo Opera(tion)
Mirza Kebo // Light design // Tiger Lilies
Modestas Kulikauskas // stage // Premiere
Naglis Bierancas // Performer // Premiere
Nastasja Štefanić // Performer // Muzej plesa
Nikolina Medak // Performer // Muzej plesa
Paola Bralić // musician // No Logo Opera(tion)
Paulius Tamole // Performer // Premiere
Petar Borovec // photography // No Logo Opera(tion)
Petar Cvirn // Performer // Minimi / the killer in me is the killer in you my love
Petra Bokić // Performer // Duck, Death And The Tulip
Petra Hrašćanec // Performer // Vanishing Acts 1&2
Petra Mrša // photography // Minimi
Raphael Nicholas // Performer / author // Baja Buf
Roberta Milevoj // Performer // Svijet igara
Sara Parađiković // musician // No Logo Opera(tion)
Saša Bogojević // tech / light // Dani Suvremenog Plesa
Saša Božić // dramaturg // Vanishing Acts 1&2
Sebastian Graf // Performer // Almost
Slaven Edvin Bot // light // Tainted
Tina Valentan // Co-creator / Performer // Doodledee, it´s me
Tomas Petraitis // music // Premiere
Vesna Kolarec // light // No Logo Opera(tion)
Viktorija Ilioska // director // Muzej plesa
Wolfgang Weissgerber // light design // Something to do with death
Žarka Krpan // costume // the killer in me is the killer in you my love / Duck, Death And The Tulip
Zdenko Brlek // Performer // the killer in me is the killer in you my love
Zvezdana Novaković // music // Doodledee, it´s me
Zvonko Zečević // Performer // the killer in me is the killer in you my love

PRIJATELJI
o-nama_ilustracija