o nama
Umjetnička organizacija VRUM je međunarodni kolektiv umjetnika različitih nacionalnosti i iz različitih umjetničkih područja, u kojem je središnja točka Sanja Frühwald u ulozi umjetničke ravnateljice kolektiva. Svi članovi kolektiva rade na razvoju plesa i kazališta za mladu publiku već dugi niz godina. U centru umjetničkog rada kolektiva je tijelo: višedimenzionalno tijelo, vokalizacija tijela, kretanje i promišljanje tijela, tijelo kao okvir za dijalog…
Unatoč tome što je suvremeni ples fokus VRUMa, kolektiv aktivno radi na povezivanju suvremenog plesa i kazališta, vizualnih umjetnosti, glazbe i novih medija. VRUM traži novi jezik i nove načine izražavanja tijekom razvijanja svake produkcije. Zbog suradnje s umjetnicima iz različitih područja u zadnjih nekoliko godina iz VRUMa su proizašle plesne izvedbe, kazališne predstave, opere, koncerti i interaktivne instalacije.
Rad VRUMa iznad svega karakteriziraju humor, osjetljivost, beskompromisna iskrenost, joie de vivre, nekonvencionalna mješavina različitih tehnika i snažna volja za poticanje promišljanja. VRUM radi inovativno, interaktivno i inkluzivno.
Posljednjih godina, VRUM je stavio poseban naglasak na međugeneracijsku suradnju kako bi stvorili odvažne produkcije bez dobnih ograničenja, ali s jasnim i suptilnim političkim porukama koje rezoniraju s različitom publikom u lokalnim zajednicama.
Kroz razne radionice, razgovore s publikom, razmjenu znanja s drugim profesionalcima i edukatorima, radimo na uključivanju publike u proces. VRUM aktivno radi na razvoju publike i brine se o njoj na način da stvara mogućnosti za kvalitetan dijalog s publikom i zajednicom u kojoj živi i djeluje.
Razvojne strategije VRUMa za ciljanu publiku osmišljene su na način da motiviraju mlade ljude, kao i odrasle, na promišljanje, kritičko razmišljanje i aktivno sudjelovanje. Naši su radovi često strukturirani kao interaktivne izvedbe u kojima publika aktivno sudjeluje na pozornici - za primjer imamo iznimno uspješnu produkciju Baja Buf, koja je slavila 500. izvedbu 2018. godine i The Milky Way - novu VRUMovu produkciju za najmlađu publiku premijerno izvedenu 2020. godine, Muzej plesa u kojem su i publika i izvođači istovremeno na pozornici, Od muhe do slona s popratnim formatom zagrijavanja publike i rođendanske zabave na kraju predstava Tiger Lillies i Lover’s Disco(urse).
Kroz kombinaciju dviju sestrinskih organizacija - umjetničke organizacije VRUM u Hrvatskoj i organizacije VRUM Performing Arts Collective u Austriji, osnovanih 2007. godine u Zagrebu i 2016. u Beču, postoji mogućnost za suradnju s većim brojem umjetnika iz Hrvatske i Austrije, što uvelike obogaćuje rad VRUMa i strukturne podrške na međunarodnom nivou.
VRUM Hrvatska, kao organizator festivala plesa, igre i pokreta za mladu publiku (KLIKER festival) i inicijator i koordinator KLIKER platforme - prve hrvatske mreže posvećene razvoju suvremenog plesa za mladu publiku (www.klikerplatform.com), nudi mogućnost koprodukcije i platformu za razmjenu produkcija, gostujućih izvedbi, rezidencija, istraživačkih projekata, proslava, izložbi i edukativnih programa za djecu, amatere i profesionalce s posebnim interesom za mladu publiku.
VRUM radi na povećanju vidljivosti i prisutnosti suvremenog plesa i suvremenog kazališta, podržava i obrazuje publiku i profesionalce kroz umjetnička predavanja, serije radionica, umrežavanje i suradnju s institucijama i umjetnicima. VRUM je svjestan uloge umjetnosti i kulture u razvoju svake zajednice te nastoji zauzeti stav i igrati aktivnu ulogu u tim transformativnim procesima.
Iz tog razloga posebnu pažnju dajemo umrežavanju i raznim razvojnim projektima kojima pripadamo i koje smo započeli. Radimo na razvoju plesne scene za mladu publiku i na stvaranju novih i boljih (i zanimljivijih) uvjeta za rad, stvaranje i ideje.
Na regionalnom nivou, igramo važnu ulogu u platformi GENERATOR, koja uključuje partnerske organizacije iz 5 različitih zemalja (Austrija, Italija, Njemačka, Slovenija, Hrvatska) i nekoliko programa koji se razvijaju u sklopu ove regionalne mreže (Priručnik i vježbenica za kazalište i ples, Teen Generator, Moving Labs, umjetničke rezidencije, Pitching Hubs …) i YOUNG DANCE NETWORK - globalna mreža unutar organizacije Assitej International, čiji deseteročlani odbor i radnu grupu čine pojedinci s četiri kontinenta, a Sanja Frühwald je jedna od njih.
Razne nagrade koje je VRUM osvojio u proteklih nekoliko godine potvrđuju uspješnost kolektiva. VRUM je od osnutka do danas razvio više od dvadeset vlastitih produkcija, s gostovanjima u više od 15 zemalja u Europi i svijetu, uz potporu brojnih europskih organizacija, produkcijskih kuća, veleposlanstava i kulturnih institucija. Svi članovi umjetničke organizacije VRUM čvrsto vjeruju da njihov rad u području plesa za mladu publiku potiče gledatelje na aktivno razmišljanje i ostavlja dugotrajni dojam.
Kroz VRUMove interaktivne plesne projekte, djeca i tinejdžeri iz svih društvenih skupina imaju priliku za kritičko odnošenje prema društvu i svijetu u kojem živimo, što postaje sve važnije za nadolazeće generacije i vidljivo je kroz globalno prisutni rani ekološki aktivizam. U vremenu kad su populizam i distribucija lažnih informacija u porastu, iznimno je važno razgovarati s djecom i omogućiti im različite medije izražavanja putem uključivanja u umjetničke procese.
Inspirirani brojnom djecom koja brinu o svojoj i našoj budućnost, željeli bismo (ponovo) promisliti kako živimo i radimo, koju ulogu igramo u društvu i kako bismo mogli doprinijeti pozitivnoj društvenoj promjeni.
Kraljica Viktorija je divno sročila: ‘’Beware of artists. They mix with all classes of society and are therefore the most dangerous.’’
Ples zadire gdje jezik ne može i nudi nam tjelesno iskustvo.
Ples nam pruža novi pogled na svijet.
Sanja Frühwald
umjetnička voditeljica
bio
Till Frühwald
zamjenik voditelj
bio
Sanja Tropp Frühwald
Till Frühwald
PRIJATELJI
Alek Kawka
fotografija
Rođena je 1980. u Düsseldorfu. Alex Kawka poljska je fotografkinja. Završila je tečaj umjetničke fotografije na fotoK u Beču, a nakon toga studirala je umjetnost i fotografiju kod Matthiasa Herrmanna na Akademiji likovnih umjetnosti u Beču, gdje je diplomirala kod Martina Guttmanna. U svom radu, umjetnica dosljedno istražuje prostornu ekspanziju fotografije. Spektar se kreće od svjetlosnih kutija do višeslojnih diorama i ispitivanja kvalitete materijala fotografske ilustracije. Tijekom fotografiranja iskorištava cijeli spektar i analogne i digitalne slike. Njezin omiljeni medij je prije svega fotografija velikog formata. Živi s obitelji u Beču.
Cornelius Edlefsen
dramaturg
Rođen 1985. godine u Villingen-Schwenningenu, studirao kazalište, film i medije u Beču. Tijekom studija radio je u nekoliko produkcija grupe TheaterFOXFIRE kao asistent, glumac, voditelj produkcije i dramaturg i tako stekao početno iskustvo koje će ga oblikovati za njegovu daljnju profesionalnu karijeru. Od 2012. do 2014. bio je stalno zaposlen kao pomoćnik redatelja u kazalištu Theater Münster, gdje je režirao monolog Nicka Hornbyja, NIPPLEJESUS. U 2015. i 2016. radio je kao asistent u državnom kazalištu Baden u Karlsruheu, gdje je postavio nekoliko scenskih čitanja i surađivao s redateljima poput Benjamina Lazara, Stefana Ottenija i Hans-Wernera Kroesingera (Stolpersteine Staatstheatre, pozvan u Theatretreffen Berlin 2016.).
Cornelius Edlefsen je od 2016. do 2019. godine bio zaposlen kao pomoćnik redatelja u Burgtheatru u Beču, gdje je radio s redateljima poput Antù Romera Nunesa, Alvisa Hermanisa, Bastiana Krafta i Andree Breth. U tom razdoblju je zajedno s kolegicom Annom Stiepani predstavio film Der letzte Vorhang. U studenom 2018. njegova je produkcija Tropfen auf heiße Steine, izvorno od Rainera Wernera Fassbindera, premijerno izvedena u predvorju Burgtheatra. Cornelius Edlefsen sada radi kao slobodni redatelj i dramaturg.
Damir Šimunović
skladatelj
Damir Šimunović rođen je 1974. u Karlovcu.
Prvu glazbu za kazalište napisao je 1998. za karlovačko Gradsko kazalište Zorin dom.
Nakon preseljenja u Zagreb nastavio se baviti skladanjem glazbe za kazalište te je surađivao s većinom profesionalnih kazališnih i suvremenih plesnih društava.
Njegova je glazba osvojila više nagrada.
Damir Šimunović sastavni je dio umjetničke organizacije VRUM.
Gat Goodovitch
izvođačica
Gat je plesačica, izvođačica i učiteljica. Živi u Beču.
Rođena u SAD-u i odrasla u Tel-Avivu, Gat je profesionalnu plesnu karijeru započela u dobi od 13 godina. Od 2010. do 2014. godine studirala je suvremeni ples na SEAD-u (Salzburg Experimental Academy of Dance). U listopadu 2017. premijerno je izvedena prva produkcija od Gat za mladu publiku – Hüpfen, u bečkom kazalištu Dschungel Wien.
Dina Marijanović
dizajn svjetla
Rođena 1985. u Osijeku, Hrvatska.
Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu studirala je sociologiju, španjolski jezik i književnost. Od 2013. godine radi kao dizajner svjetla na koncertima, audio-vizualnim događajima i glazbenim festivalima na hrvatskoj slobodnoj sceni (Club Attack!, Autonomni kulturni centar) Klub Močvara, Festival SuperUho, Modem Festival, Seasplash itd.) Od 2016. godine studira dizajn svjetla na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu i
također radi kao slobodni dizajner svjetla za razne organizacije na neovisnoj sceni (Umjetnička organizacija VRUM, Platforma.hr, Faki Festival…) i kulturna mjesta (ADU, MUZA)
Dina Marijanović radi kao tehničar svjetla u poznatom zagrebačkom kazalištu “ZeKaeM”.
Imre Lichtenberger Bozoki
skladatelj/glazbenik
Imre Lichtenberger Bozoki rođen je 4. prosinca 1979. u Novom Sadu u Srbiji. Od 1999. do 2003. goine studirao je na Sveučilištu za glazbu i scenske umjetnosti u Grazu, gdje je specijalizirao jazz trubu. Od 1999. do 2004. Godine bio je trubač u orkestru Sandy Lopicic. Kao scenski glazbenik radi u Schauspielhaus u Grazu i Volkstheatru u Beču. Odgovoran je za skladbe i glazbenu redakciju za uniTcontner (Graz), Forum Stadtpark Graz, Volkstheater Beč, Kretakör Szinhaz (Budimpešta), Schauspielhaus Düsseldorf, Theatre im Bahnhof (Graz), Shakespeare Festival Rosenburg, KosmosTheatre, Landestheatre St. Pölten, Mozarteum Salzburg i Burgtheater u Beču. Imre Lichtenberger Bozoki živi s obitelji u Beču.
Martin Nussbaum
video
Rođen je 1973. u Mödlingu. Radi u polju tenzija između audio-vizualnih oblika umjetnosti.Odnos slike i zvuka, u različitim nijansiranim stupnjevima fuzije, čini središnji spoj kreacije i stoga je sveprisutan u različitim projektima. Zajedno s bratom Jürgenom, 1996. godine pokrenuo je audiovizualni projekt UKO, s nizom izdanja, remikseva i performansa, koji su izvođeni na raznim događajima – Schauspielhaus Wien, Impulstanz Festival, brut Wien, Donaufestival, Jazzfest Wien, mixmove Pariz. Radio je na brojnim filmskim projektima i dokumentarnim filmovima za umjetnike raznih žanrova.
Melika Ramic
produkcija
Rođena 1984. godine, radila je kao pomoćnica redatelja od Astrid Griesbach u Theatre des Lachens u Berlinu, Stephana Rabla u DSCHUNGEL WIEN, Peteru i Annette Raffalt u Junge BURG – Burgtheater u Beču – tijekom studija kazališta, filma i medijskih studija, kao i u organizacijskom timu SCHÄXPIR festivala. U sezoni 2011/12. i 2012/13. radila je kao kazališna učiteljica u Schauspielhausu u Düsseldorfu. Nakon povratka u Beč, radila je kao kazališna učiteljica za Wiener Festwochen i Burgtheater Beč u 2014. i 2015. Godini. Radi i kao nezavisna redateljica, a njezine su produkcije prikazane na nacionalnim (spleen Graz, SCHÄXPIR Linz) i međunarodnim festivalima u Velikoj Britaniji, Malti, Švicarskoj, Luksemburgu.
Moritz Wallmüller
video/glazba
rođen je u Grazu 1979. Svoje školske dane proveo je u Grazu, uz predavanja klasične gitare na konzervatoriju, privatne satove gitare i pjevanja, te kao član nekoliko bendova u kojima je pjevao i pisao tekstove. S Intonation Recordings/Virgin u Beču, 1999. godine potpisuje ugovor o snimanju glazbe. Nakon toga je proveo nekoliko godina u svijetu pop glazbe, kao pjevač i tekstopisac, s produljenim studijskim boravcima i koncertima u GSA. Od 2004. godine, pored različitih projekata u bendovima, istraživanja zvuka na području elektroničke glazbe i povremenih video i foto radova, prvenstveno se posvetio dizajnu kazališnih zvučnih zapisa. Radio je u Burgtheatru u Beču, Volkstheatru u Beču, kazalištu Maxim Gorki u Berlinu, s Kretakörrom u Budimpešti, u Staatstheateru u Mainzu, u Theatre im Bahnhof u Grazu, Werk X, TAG Theatre Wien…
Zdravka Ivandija Kirigin
kostimografkinja i scenografkinja
Zdravka Ivandija Kirigin rođena je u Zagrebu 1981. godine.
Diplomirala je na Hrvatskoj akademiji umjetnosti, od 2003. radi kao kostimograf, a od 2009. i kao scenograf. Svoj rad s raznim plesnim i kazališnim redateljima prikazivala je u mnogim kazališnim i plesnim institucijama i festivalima u zemlji i inozemstvu. Kao aktivna članica hrvatske umjetničke scene, imala je nekoliko grupnih i samostalnih izložbi od 2004. godine do danas.
Od 2010. radi na vlastitom projektu povezanom s umjetnošću i modom pod imenom Elektrovintage. Zdravka Ivandija Kirigin članica je Hrvatskog društva likovnih umjetnika i Udruženja hrvatskih samostalnih umjetnika i sastavni je dio umjetničke organizacije VRUM.
Adriana Cubides // Performer // Tiger Lilies
Agne Ramanuskaite // Performer // Premiere
Ana Mrak // Performer // Baja Buf / No Logo Opera(tion) / Minimi / Duck, Death and the Tulip
Ana Vnučec // Performer // Large
Andrea Hršak // Performer // Muzej plesa
Andreja Jandrić // Performer // the killer in me is the killer in you my love
Andrius Matusevicius // tech // Premiere
Arijana Pospišil // Performer // Minimi
Asher O’Gorman // Performer / author // Baja Buf
Barbara Kanc // Co-creator / Performer // Doodledee, it´s me
Bartholomäus Honik // Video artist // Bones
Bojan Gagić // technical director / light // Bones
Bosiljka Vujović- Mažuran // Performer // Large
Branko Banković // Performer / producer // Large
Brigita Urbietyte // Performer // Premiere
Bruno Isaković // Performer // Large / No Logo Opera(tion)
Bruno Kontrec // Performer // / the killer in me is the killer in you my love
Caroline Böttcher // Graphic design // Bones
Christiane Peschek // photography // Something to do with death
Dado Ćosić // Performer // Baja Buf
Danko Stjepanović // photography // Large
Darko Gorenak // photography // Tainted
David Mihoci // photography // Vanishing Acts 1&2 / Vanishing Acts 3&4 / Bones
Davor Dokleja // producer // the killer in me is the killer in you my love
Davor Konjikušić // video / photography // the killer in me is the killer in you my love / Von der Mücke zum Eelefanten
Dimitrij Matvejev // photography // Premiere
Dina Ekštajn // Performer // Large / Duck, Death And The Tulip
Dinko Uglešić // graphic design // Vanishing Acts 1&2 / Vanishing Acts 3&4
Dovile Dzervute // graphic design, photography // Premiere
Dragan Đokić // video // No Logo Opera(tion)
Emma Wiederhold // Performer // Tiger Lilies
Evaldas Taujanskis // Performer // Premiere
Fabian Lettow // author / director // No Logo Opera(tion)
Florian Lauss // Performer / singer // No Logo Opera(tion)
Franz Rogowski // Performer // Almost
Franzi Kreis // Photo // Tiger Lilies
Georg „ Guru“ Hübner // Musician and Composer // Sons
Giordana Pascucci // Performer // Tiger Lilies / Baja Buf
Goran Škofić // Video artist // Bones
Gytis Ivanauskas // author // Premiere
Hannes Röbisch // Light Design // Lauter Haufen / Tanz Museum
Harald Gaukel // Graphic design // Something to do with death
Hrvoje Jelinčić // music / Performer / Svijet igara
Ieva Simukauskiene // Performer // Premiere
Igor Dobričić // dramaturg // Large
Igor Petrovski // light / photography // Vanishing Acts 1&2
Ina Sladić // Performer / assistent // No Logo Opera(tion)
Ivan Blagajčević // Performer // Tainted
Ivan Grčić // Performer // Baja Buf
Ivan Lučišić Liik // visuals & multimedia / Performer // Svijet igara
Ivan Mijačević // Performer // Almost // sound // Something to do with death
Jagoda Kralj Novak // Performer // the killer in me is the killer in you my love
Janko Oven // Light Design // Doodledee, it´s me
Jasmin Steffl // Assistant director // Tiger Lilies
Jasmina Bojić // musician // No Logo Opera(tion)
Jelena Gabrić // marketing / producer
Jouzas Statkevicius // costume // Premiere
Jule Flierl // Performer // Almost // Performer / director // Bones
Karolina Horvat // Performer // the killer in me is the killer in you my love
Katarina Kutnar // musician // No Logo Opera(tion)
Katharina Müller // Costume // Bones
Katja Kähkönen // author / director /set and costume // Doodledee, it´s me
Katja Povše // author / set and costume // Doodledee, it´s me
Katja Somrak // Producer // Doodledee, it´s me
Kerstin Pohle // Performer / singer // No Logo Opera(tion)
Koraljka Begović // Performer / producer// Muzej plesa
Kristina Mrčela // musician // No Logo Opera(tion)
Lada Petrovski Ternovšek // Performer // Almost
Larisa Navojec // director / Performer / Svijet igara
Leo Vukelić // video / stage // Minimi
Maja Katić // Dramatization // Duck, Death And The Tulip
Maja Patafta // graphic design / stage // No Logo Opera(tion) // Minimi
Maja Puhovski // public relations
Maria Farcher // Performer // Tiger Lilies
Maria Teresa Tanzarella // Performer // Von der Mücke zum Elefanten
Marija Krpan // Performer // the killer in me is the killer in you my love
Marino Frankola // light // Minimi / the killer in me is the killer in you my love / Von der Mücke zum Elefanten / Duck, Death and the Tulip
Mario Kovač // dramaturg // Minimi / the killer in me is the killer in you my love
Marta Klepo // producer
Martina Nevistić // Performer // Almost
Martina Tomić // Performer // Large
Matej Povše // Photo // Doodledee, it´s me
Mateja Ocepek // author / set and costume // Doodledee, it´s me
Matija Kezele // Performer // the killer in me is the killer in you my love
Matija Šantić // stage // Large
Mia Horvat // public relations
Milan Kovačević // light // Large / Vanishing Acts 3&4
Milena Leeb // Performer // Tiger Lilies
Mirjam Klebel // Performer // Tainted / Von der Mücke zum Elefanten
Mirjam Schmuck // director // No Logo Opera(tion)
Mirza Kebo // Light design // Tiger Lilies
Modestas Kulikauskas // stage // Premiere
Naglis Bierancas // Performer // Premiere
Nastasja Štefanić // Performer // Muzej plesa
Nikolina Medak // Performer // Muzej plesa
Paola Bralić // musician // No Logo Opera(tion)
Paulius Tamole // Performer // Premiere
Petar Borovec // photography // No Logo Opera(tion)
Petar Cvirn // Performer // Minimi / the killer in me is the killer in you my love
Petra Bokić // Performer // Duck, Death And The Tulip
Petra Hrašćanec // Performer // Vanishing Acts 1&2
Petra Mrša // photography // Minimi
Raphael Nicholas // Performer / author // Baja Buf
Roberta Milevoj // Performer // Svijet igara
Sara Parađiković // musician // No Logo Opera(tion)
Saša Bogojević // tech / light // Dani Suvremenog Plesa
Saša Božić // dramaturg // Vanishing Acts 1&2
Sebastian Graf // Performer // Almost
Slaven Edvin Bot // light // Tainted
Tina Valentan // Co-creator / Performer // Doodledee, it´s me
Tomas Petraitis // music // Premiere
Vesna Kolarec // light // No Logo Opera(tion)
Viktorija Ilioska // director // Muzej plesa
Wolfgang Weissgerber // light design // Something to do with death
Žarka Krpan // costume // the killer in me is the killer in you my love / Duck, Death And The Tulip
Zdenko Brlek // Performer // the killer in me is the killer in you my love
Zvezdana Novaković // music // Doodledee, it´s me
Zvonko Zečević // Performer // the killer in me is the killer in you my love