MATTA MATTA 2.0
5+ god.
60 min.
Plesno kazalište
Bez teksta
Koncept i koreografija: Jasper Džuki Jelen and Mojra Vogelnik Škerlj
Izvedba: Sunčica Bandić, Łukasz Czapski, Till Frühwald
Glazba: Jörg Schellekens
Dramaturgija: Moos van den Broek, Mikaêl Orozco
Kostimografija: Esther Sloots, Betka Fislova
Fotografija: Alek Kawka
Produkcija MATTA MATTA 1.0 & 2.0: Katto Vanhoutteghem /The100Hands (NL), Therese Johnson and Sofia Wickman / Dansstationen (SE), Anna Katrine Korning and Mie Meyle / Dansehallerne (DK) / VRUM Performing Arts Collective (AT/HR)
Uz financijsku podršku: The100Hands (Breda, NL), Dansstationen (Malmo, SE), Dansehallerne (Copenhagen, DK), Dutch Performing Arts Fund (NL), Municipality of Breda (NL), MA7 Stadt Wien Kultur, Republika Hrvatska Ministarstvo kulture, Zaklada Kultura Nova
MATTA MATTA 2.0 je interaktivna plesna predstava za djecu i odrasle, koja se izvodi u školskim sportskim dvoranama.
Troje plesača inicira igru s dvije velike i 16 malih strunjača. Male strunjače se koriste kao mjesto za sjedenje i strukturiraju prostor, ali također mijenjanju svoje oblike tijekom predstave. Postaju labirint s opasno prevrtljivim zidovima, toranj, more brodova koji okružuju otok, štit iza kojeg se krijemo, krevet u kojem sanjamo. U suradnji s plesačima djeca imaju zadatak premještati strunjače i graditi uvijek novu scenografiju. Tijekom ove suradnje publika mijenja svoje mjesto u izvedbi i time postaje dio krajolika izvedbe. Situacija u kojoj je publika velikim strunjačama podijeljena u dvije skupine u kontrastu je sa balansirajućim triom u kojem svi sjede vrlo blizu ruba velike strunjače. Zvuk dopire iz dva skrivena zvučnika te se naizmjence pretvara iz zaigranih melodičnih ritmova u iznenađujuće zvukove padanja strunjača. Tijekom igre svi su sudionici zabavnih situacija koje tematiziraju sigurnost, rizik i suradnju. MATTA MATTA 2.0 ne treba riječi!
Sigurnost djece je stalna, ali i aktualna tema današnjeg društva. S jedne strane, internet i mobilni uređaji pružaju nam mogućnost da u svakom trenutku znamo gdje se dijete nalazi, da ga pratimo te da ograničimo pristup informacijama i komunikaciju s drugima. S druge strane, djeca imaju veći pristup vanjskim informacijama, kao i nepoznatim osobama te se često više oslanjaju na tehnologiju nego li na vlastitu fizičku inteligenciju, znanje i sposobnosti. I u kazalištu za mladu publiku postavlja se pitanje o potrebi za povećanjem nadzora roditelja i staratelja. Koliko slobode može biti u dječjoj igri i istraživanju novih stvari? Koliko slobodno kazalište još uvijek može biti?
U projektu MATTA MATTA 2.0 tražimo fizički i opipljivi način za propitivanje ovih tendencija. Pretpostavka je da djeca nemaju veze sa problemima odraslih i da sa istima ni ne bi trebala biti suočena. Napuštanjem tradicionalnog okvira i smještanja publike stvaraju se nepredvidljive situacije. MATTA MATTA 2.0 je praktična vježba nošenja s nepoznatim situacijama i osobama, istraživanje hrabrosti, tjelesnih sposobnosti, samopouzdanja i suradnje s drugima.